register button png 11 e1483624153601

News

 

08 may 2019
The final version of the Conference Program will be published on the web-site on June 05, 2019

 

The hotel accommodation booking will be available till May 15, 2019 ONLY.

 

 

 

 

 All the news>>>

  


 

St. Petersburg is Russia's second largest city, with a population of 5 million perched at the eastern tip of the Baltic Sea and the Neva River… But ask anybody in Russia what they think about St. Petersburg and you'll have the impression it's the cultural capital of the country. Read more...

 

ppk

 

hermitage

 

petr

SUNDAY, June 30th

13:00–15:00  Registration, Foyer of the Manege Central Exhibition Hall, St. Isaac's Square, 1
  Opening Ceremony, Saint-Petersburg Hall, second floor of the Manege Central Exhibition Hall
15:00–15:30  Official greetings
15:30–16:15  Plenary lecture: Mikchail V. Kovalchuk (National Research Center «Kurchatov Institute», Russia)
“Convergent science and nature-like technologies: global challenges”
16:15–17:00  Plenary lecture:  Viktor L. Aksenov (National Research Center «Kurchatov Institute», Russia) “Reactor PIK. Present status and trends”
17:00–17:45  Plenary lecture: Sebastian Schmidt (Forschungszentrum Jülich, Germany) “European neutron landscape”
17:45–18:15  Plenary lecture: Helmut Schober (Institute Laue Langevin, France) “League of advanced European Neutron Sources (LENS)”
18:30–21:00 Welcome Party

MONDAY, July 1st

08:00–18:00 Registration, Foyer of the Manege Central Exhibition Hall, St. Isaac's Square, 1

VII European Conference on Neutron Scattering 2019
Saint-Petersburg Hall, second floor

09:00–09:45 Plenary lecture: Ferenc Mezei (ESS, Sweden) “Facets of neutron economy”
09:45–10:30 Plenary lecture: Giulia Festa (CENTRO FERMI, Italy) “Neutron an X-ray imaging for cultural heritage research”
10:30–11:30  Coffee (First floor lobby, right side) 
Exhibition (First floor lobby, center) 
 

Neutron sources and facilities
Saint-Petersburg Hall, second floor

Magnetism and Superconductivity 
Gatchina Hall, first floor

Functional Materials 
Peterhof Hall, first floor

Engineering Applications
Pavlovsk Hall, first floor

Microsymposium “Scientific Methods for Cultural Heritage"
Tsarskoye Selo Hall, second floor

 11:30 – 12:00

Invited talk 

Valery Shvetsov
(JINR, Russia)
“IBR-2 Instrumentation Development”

Invited talk 

Shibabrata Nandi 
(JCNS (FZJ), Germany)
“Superconductivity and magnetism in Fe pnictides”

Invited talk

Anatoly Balagurov
(JINR, Russia)
“Cluster-like structure of Fe-based alloys with enhanced magnetostriction”

Invited talk

Gizo Bokuchava
(JINR, Russia) 
“Residual stress measurements using correlation RTOF (Fourier) diffractometry at long-pulse neutron source”

 
 12:00 – 12:15

Invited talk 

Robert McGreevy
(ISIS,  UK) 
“TBA”

Invited talk

Alistair Cameron 
(TU Dresden, Germany)
“Rotation of the magnetic vortex lattice in the noncentrosymmetric superconductor Ru7B3

Invited talk

Francoise Damay
(LLB, France)
“Fe3-xMnxBO5: an extraordinarily rich magnetic phase diagram”

 Oral presentation

Stefano Deledda (Institute for Energy Technology, Norway)
“Neutron Imaging study of Strontium Chloride Ammine system for Heat Storage”

 
12:15 – 12:30

Oral presentation 

Christopher Garvey (Malma University, Sweden) 

“1D Imaging of Flocculating and Sedimenting Particles”

 12:30 – 12:45

 Oral presentation

Stefan Mattauch (JCNS FZJ,Germany)
“Latest developments of neutron scattering instruments of the JCNS at MLZ”

Oral presentation

Alexandre Ivanov (ILL, France)
“Anisotropy of magnetic excitations in iron-based superconductors”

Oral presentation

Katarzyna Rećko (University of Białystok, Poland)
“Magnetism of surface modified and gallium doped magnetite particles”

Oral presentation

Ranggi Sahmura Ramadhan (Coventry University, UK) 
“High-resolution residual strain mapping by energy-dispersive neutron imaging”

 
12:45 – 13:00

Oral presentation

Winfried Petry (MLZ - TUM, Germany) 
“High-density uranium fuel for high performance research reactors”

Oral presentation

Alexander Backs (MLZ - TUM, Germany) 
“A multiscale approach to the formation of vortex lattice domains in the intermediate mixed state of the type-II/1 superconductor niobium”

Oral presentation

Mogens Christensen (Aarhus University, Denmark) 
“Structure and Texture of Nanosized Magnetic Hexaferrites”

Oral presentation 

Premysl Beran (ESS ERIC, Sweden)

“In-situ neutron diffraction study of Ni-addition influence on phase transformations in Co-Re-Cr high-temperature alloys”

 
13:00 – 13:15

Oral presentation

Tianfu Li (China Institute of Atomic Energy, China) 
“Neutron Facilities at China Advanced Research Reactor”

Oral presentation

Mehmet Ramazanoglu (Istanbul Technical University, Turkey, Brockhouse Institute for Materials Research, Canada)
“Magnetic Excitations in The Cubic Superconductor CrRu”

Oral presentation 

Jose Maria Porro (BCM, Spain)
“Powder and single crystal neutron diffraction in ferromagnetic shape memory alloys: structure vs magnetism”

Oral presentation 

Cristian Dragolici (IFIN-HH, Romania)
“Cement-based materials for the conditioning of low and intermediate level radioactive waste: neutron scattering studies”

 
13:15 – 13:30

Oral presentation 

Jamie Schulz (Australian Centre for Neutron Scattering, Australian Nuclear Science & Technology Organisation, Australia) 
“Current status of OPAL, the Australian Research Reactor”

Oral presentation

Vladimir Dmitrienko (Institute of Crystallography, FSRC, Crystallography and Photonics, RAS, Russia) 
“The Hidden Order in URu2Si2:  Neutron scattering as a probe of  intra-atomic anti-toroidal vortices”

Oral presentation 

Uliana Koneva (Immanuel Kant Baltic Federal University, Russia) 
“GISAS studies of the shape, size and layout of silicon nanowhiskers”

Oral presentation
Joana Rebelo Kornmeier (MLZ - TUM, Germany) 
“Non-destructive neutron surface and high spatial resolved residual stress analysis”

 
 13:30–15:00      Lunch 
Exhibition (First floor lobby, center)

Special 25th anniversary ENSA session
(Saint-Petersburg Hall, second floor)

 
15:00–15:10 Welcome by Christiane Alba-Simonesco, ENSA Chair  
15:10–15.25 Peter Gehring, NSSA Vice-President, Overview of the NSSA activity   
15:25–15.40 Brendan J. Kennedy, AONSA President, Overview of the AONSA activity   
15:40–15.55 Andrew Venter, NESCA, South Africa, Vision of the Neutron Scattering in Africa   
15.55–16.00 2019 Walter Hälg Prize of the ENSA: awarding ceremony   
16:00–16.30 Lecture by the 2019 Walter Hälg Prize Winner   
16:30–16.35 Neutron Instrumentation and Innovation Award of the ENSA: awarding ceremony   
16.35–16.55 Lecture by the 2019 NI&I Award Winner   
16.55–17.00  Medal of the Russian Neutron Scattering Society for “Outstanding Achievements in the field of Neutron Scattering”: awarding ceremony  
17:00–17.20 Lecture by the 2019 RNSS Medal Winner   
19:00 Social Program

TUESDAY, July 2nd

VII European Conference on Neutron Scattering 2019
(Saint-Petersburg Hall, second floor)

09:00–09:45 Plenary lecture: Tatiana Guidi (ISIS, UK) “Neutron scattering techniques for molecular magnetism”
09:45–10:30

Plenary lecture: Boris Toperverg (NRC “Kurchatov Institute – PNPI”, Russia)
“Advances and perspectives of 3D neutron reflectometry in nanomagnetism, soft matter and life sciences“

10:30–11:30  Coffee (First floor lobby, right side) 
Exhibition (First floor lobby, center) 
 

Neutron Instrumentation
Saint-Petersburg Hall, second floor

Magnetism and Superconductivity 
Gatchina Hall, first floor

Soft Condensed Matter
Peterhof Hall, first floor

Thin Films and Interfaces Pavlovsk Hall, first floor

Microsymposium “Scientific Methods for Cultural Heritage” Tsarskoye Selo Hall, second floor

11:30–12:00

Invited talk 

Sergey Kichanov
(JINR, Dubna, Russia)
“Neutron imaging at long-pulse sources: opportunities, results and perspectives”

Invited talk

Beatrice Grenier
(ILL, France)
“Tomonaga-Luttinger liquid spin dynamics in the quasi-one dimensional Ising-like antiferromagnet BaCo2V2O8

Invited talk

Anne-Caroline Génix 
(Université Montpellier, France) 
“Structure of adsorbed layers and of chains in polymer nanocomposites”

Invited talk

Nina-Juliane Steinke
(ISIS Neutron and Muon Source, UK)
“Magnetic order in topological insulator thin films: transition metal and rare earth doping”

 
 12:00 – 12:30 

Invited talk

Francesco Piscitelli
(ESS, Sweden)
“Detector developments in BrightnESS:  beyond the limits of the current detector technologies for neutron scattering science” 

 

Oral presentation

Petronella Pascale Deen
(ESS, Sweden)
“Towards and understanding of the magnetocaloric effect”

Oral presentation

Jaques Jestin (LLB, France)
“SANS/USANS tunable multiscale nanoparticle ordering by polymer crystallization”

 

Invited talk 

Yuri Nikitenko
(JINR, Dubna, Russia)
“Reflectometry with registration of secondary radiation at total neutron reflection” 

 

Oral presentation

Stephane Raymond (Université Grenoble Alpes, France)
“Spin Fluctuations Drive the Inverse Magnetocaloric Effect in Mn5Si3” 

Oral presentation

Peter J. Holden (Australian Nuclear Science & Technology Organisation, Australia)
“New Horizons for Molecular Deuteration: Diversity in Molecules and Applications” 

 
 12:30 – 12:45

Oral presentation

Laurence Noirez (LLB, France)
 “Using Light to see Neutrons: a new 2D detector with high resolution”

Oral presentation

Henrik Jacobsen (Oxford University, UK)
“Strong quantum fluctuations co-existing with magnetic order in a pyrochlore iridate" 

Oral presentation

Andrea Orecchini (University degli Studi di Perugia, Italy)
“Low-temperature Dynamical Transition in Concentrated Microgels” 

Oral presentation

Aljosa Hafner (Universite Libre de Bruxelles, Belgium, ILL, France)
“Instabilities of buried polymer layers studied by specular and off-specular neutron reflectometry”

 
 12:45 – 13:00

Oral presentation

Julien  Marchal (ILL, France)
“Development of a large cylindrical Trench-MWPC detector for XTremeD neutron diffraction instrument”

 

Oral presentation

Astrid  Schneidewind (JCNS@MLZ, Germany)
“Spin-wave dispersions in the antiferromagnetic phase AF1 of MnWO4 based on the polar atomistic model in P2”

Oral presentation

Maria Aranzazu Arbe (Centro de Física De Materiales CSIC-UPV/EHU, Spain)
“Melts of Single-Chain Polymeric Nano-Particles: Exploring the Impact of Intra-Molecular Cross-Linking by Neutron Scattering, Dielectric Spectroscopy and Rheology”

Oral presentation

Lucas Kreuzer (TUM - MLZ, Germany)
“Phase transition kinetics in a doubly thermo-responsive block copolymer thin film followed with in-situ neutron reflectometry”

 
 13:00 – 13:15

Oral presentation

Sebastian  Jaksch (JCNS (FZJ), Germany)
“SoNDe high-flux neutron detector”

Oral presentation

Markos Skoulatos (MLZ and Physics Department, TUM, Germany)
“Putative spin-nematic phase in BaCdVO(PO4)2” 

Oral presentation

Kell Mortensen
(NBI, University of Copenhagen, Denmark)
“SANS studies of star-polymers and star-polymer gels exposed to stretch”

Oral presentation
Alessandra Luchini (Niels Bohr Institute, University of Copenhagen, Denmark)

“The role of phosphatidylserine lipids in tuning membrane protein domain location in supported membranes”

 
 13:15 – 13:30

Oral presentation

Bruno Guerard (ILL, France)
“New prospects in 3He detector techniques”

Oral presentation

Arsen Goukassov
(LLB, France)
“Local susceptibility of frustrated pyrochlores.  Polarized Neutrons and Point Charge model.” 

Oral presentation

Daria Noferini
(JCNS at MLZ)
“Disentangling polymer network and hydration water dynamics in pHEMA physical and chemical hydrogels” 

Oral presentation

Thomas Saerbeck (ILL, France)
“Artificially Designed Magnetic Domain Patterns  Investigated by Neutron Scattering” 

 
13:30–15:00  Lunch
Exhibition (First floor lobby, center) 
15:00–16:00  Coffee (First floor lobby, right side) 
Exhibition (First floor lobby, center) 
 

Poster Session 1 (First floor lobby, left side)

Neutron Instrumentation, Optics, Sample Environment, Detectors and Software
Neutron Sources and Facilities
Fundamental Science

 

Peter Willendrup 
(Technical University of Denmark, Denmark)

“An online demo of the e-neutrons.org learning platform”

Pavlovsk Hall,
first floor
 

   Neutron Instrumentation
Saint-Petersburg Hall
, second floor
 Magnetism and Superconductivity 
Gatchina Hall, first floor
Functional Material
Peterhof Hall, first floor
 

Disordered Systems and Liquids
Pavlovsk Hall, first floor 

Microsymposium “Scientific Methods for Cultural Heritage”
Tsarskoye Selo Hall, second floor
 
16:00–16:30

Invited talk

Peter Konik
(NRC KI – PNPI, Russia)
“Neutron guide system of the reactor PIK”

Invited talk

Quentin Faure 
(University Grenoble Alpes, France)
“Topological quantum phase transition in the Ising-like antiferromagnetic spin chain BaCo2V2O8”

Invited talk

Karin Schmalzl
(JCNS ZJ,Germany)
“Insights into the magnetocaloric effect in MnFe4Si3  gained with inelastic neutron scattering”

Invited talk

Aleksander Matic
(Сhalmers University of Technology, Sweden)
“Structured liquids”

 
 16:30–16:45

Oral presentation

Mark Johnson (ILL, France)

“ILL Modernisation Programme: Endurance. The ambitious renewal of the H15 cold neutron guide and instrumentation”

Oral presentation

Irina Safiulina
(ILL, France)
“Magnetic excitations of a new potential spin liquid”

Oral presentation

Alexandra Franz (Helmholtz-Zentrum, Germany)
“FAPbBr3 - about the influence of deuteration: A temperature dependent neutron diffraction study”

Oral presentation

Laszlo Almasy (Southwest University of Science and Technology, China)
“Molecular aggregation in binary mixtures of cyclic amines with water: Thermodynamic, SANS and theoretical studies”

 
 16:45–17:00

Oral presentation

Nikolay Pleshanov (NRC KI - PNPI, Russia)
“Mirror flippers: experiments and possible applications” 

 Oral presentation

Artem Korshunov (NRC KI - PNPI, Russia)
“Short-range and long-range ordering on the quasi-2D honeycomb layered Na2Ni2TeO6

Oral presentation

Fanni Juranyi (Paul Scherrer Institut, Switzerland)
“Water captured in the polysaccharide network of chia mucilage”

Oral presentation

Sergey Grigoriev (NRC KI - PNPI, Russia)
“Classification of fractal objects by SANS: case of the logarithmic fractal”

 
 17:00–17:15

Oral presentation 

Felix J Villacorta (Consorcio ESS-Bilbao, Spain)
“Neutron guide design optimization of MIRACLES, the time-of-flight / backscattering spectrometer at the European Spallation Source” 

Oral presentation

Alexander Tsirlin (University of Augsburg, Germany)
“Breaking and re-arrangement of valence bonds in the triangular spin liquid YbMgGaO4

Oral presentation

Sandrine Lyonnard (SyMMES, CEA-CNRS-UGA, France)
“Ion dynamics in nanostructured ionic liquid crystals by QENS”

Oral presentation

Zhanar Zhakiyeva (ILL, France)
“Studying the structure and dynamics of water within the main binding phase of cement using neutron scattering”

 
 17:15–17:30

Oral presentation

Pierre Courtois (ILL, France)
“Recent achievements in Neutron Optics at the ILL”

Oral presentation

Marc Seifert
(MLZ, TUM, Germany)
“Neutron Depolarization Measurements of Quantum Critical Ferromagnets”

 Oral presentation

Monica-Elisabeta Lacatusu (Technical University of Denmark, Denmark)
“Neutron imaging study of degradation in commercial Li-ion batteries”

Oral presentation

Anne Stunault (ILL, France)
“D3 at the ILL: structural studies of hydrogenous liquid and amorphous systems using polarised neutrons”

 
 17:30–17:45

Oral presentation

Alexei Vorobiev (Uppsala University, Sweden)
“Compact neutron supermirror transmission polarizer for SANS” 

Oral presentation

Heiko Trepka
(MPI for Solid State Research, Germany)
“Critical scattering in classical and quantum critical systems”

Oral presentation

P. Klaus Pranzas (Helmholtz-Zentrum Geesthacht, Germany)
“Characterisation of hydrogen storage materials with neutron imaging and scattering techniques”

Oral presentation

Reiner Zorn (Juelich Centre for Neutron Science, Germany)
“Cooperativity Length in a Glass-Forming Liquid Determined by a Combination of Neutron Spin Echo Spectroscopy and Calorimetric Methods”

 
17:45–18:00 

Oral presentation

Vladislav Syromyatnikov (NRC KI – PNPI, Russia)
“New neutron supermirror polarizer” 

Oral presentation

Stanislav Nikitin (Max Planck Institute for Chemical Physics of Solids, Germany)
“Pressure-induced evolution of magnetic excitations in CeCoSi”

Oral presentation

Maths Karlsson (Chalmers University of Technology, Sweden)
“Local structure and dynamics of metal hydride-reduced BaTiO3 samples investigated with inelastic and quasielastic neutron scattering”

Oral presentation

SoHyun Park (Ludwig-Maximilians-Universität München, Germany)
“Proton dynamic behaviour in hydrogen bond networks in oxyhydroxides”

 
 18:00–18:15

Oral presentation

Thierry Bigault (ILL, France)
“Mass production of neutron polarizing supermirrors for the WASP instrument at the ILL” 

 

Invited talk

Lucile Mangin-Thro
(ILL, France)
“High-Tc superconductors and frustrated magnets on the D7 instrument at the ILL”

 
 

Invited talk

Michail Avdeev
(JINR, Russia)
“Nanoscale structure of electrochemical interfaces for lithium power sources by neutron scattering”

 

 Oral presentation

Igor Gapon
(JINR, Russia)
“Impact of the external magnetic and electric fields on behavior of ferrofluids at interfaces: neutron reflectometry data”

 
 18:15–18:30

Oral presentation

Sergey Klimko (LLB, France)
“Development and first test on large angle RF-flipper”

Oral presentation

Artur Glavic
(Aarhus University, Denmark)
“Structure and Slow Dynamics in Spontelectric Methyl-Formate”

 
19:00 Social Program

WEDNESDAY, July 3rd

VII European Conference on Neutron Scattering 2019
(Saint-Petersburg Hall, second floor)

09:00–09:45 Plenary lecture: Katia Pappas (TU Delft, Netherland) “Novel spiral and skyrmionic states“
09:45–10:30

Plenary lecture: Richard Campbell (University of Manchester, UK)

“New application of neutron reflectometry to resolve kinetic and dynamic interfacial compositions in soft matter and biology “

10:30–11:30  Coffee (First floor lobby, right side) 
Exhibition (First floor lobby, center) 
 

Neutron Instrumentation
Saint-Petersburg Hall, second floor

Magnetism and Superconductivity 
Gatchina Hall, first floor

Soft Condensed Matter
Peterhof Hall, first floor

Neutron sources and facilities
 Pavlovsk Hall, first floor

Microsymposium “Scientific Methods for Cultural Heritage"
Tsarskoye Selo Hall, second floor

11:30 – 12:00

Invited talk

Earl Babcock (JCNS& MLZ, Germany)
“Ultra Wide angle 3He polarization analysis for neutron spectroscopy, PASTIS on NEAT”

Invited talk

Albert Furrer (Swiss Neutronics AG and PSI, Switzerland)
“High-Tc Ferromagnetic Semiconductors: Fake or Fact?”

Invited talk

Martin Dulle
(JCNS (FZJ), Germany)
“Quasicrystals from block copolymer micelles”

Invited talk

Ken Andersen
(ESS ERIC, Sweden)
“Towards the full instrument suite of the European Spallation Source”

 
 12:00 – 12:15

Oral presentation

Goran Nilsen (ISIS Neutron and Muon Facility, UK)
“Uniaxial polarization analysis on the LET time-of-flight spectrometer: first results”

Oral presentation

Denis Salamatin (JINR, VIHPP, Russia)
“Study of high-pressure cubic phase of RGe2.85 (R = Tb, Dy) by neutron diffraction”

Oral presentation

Andrew J. Jackson (ESS, Sweden)
“Self-assembly in deep eutectic solvents: from surfactant aggregation to protein folding”

Oral presentation

Helen Walker
(ISIS, UK)
“Recent instrument developments in the Excitations Group at ISIS” 

 
12:15– 12:30

Oral presentation

Holly  McPhillips (ISIS Neutron and Muon Source, UK)
“Development of hyperpolarized helium-3 spin-filters for polarised neutron experiments at the ISIS neutron and muon source”

Oral presentation

Stanislav Podchezertsev
(ILL, France)
“Magnetic ordering features of the Co5-xZnxTeO8 spinel-type series”

Oral presentation

Maximilian Wolff (Uppsala University, Sweden)
“Solid-liquid interfaces: New insights and future opportunities”

Oral presentation

Luca Zanini
(ESS ERIC, Sweden)
“Neutronic Design of the Bunker Shielding for the European Spallation Source”

 
 12:30 – 12:45

Oral presentation

Avishek Maity (Institute of physical chemistry, University of Goettingen, Germany)
“Novel type polarization analysis using multi-analyzer setup @ PUMA, FRM II”

 Oral presentation

Henry Fischer
(ILL, France)
“Magnetic frustration in SrLn2O4 compounds studied by magnetic PDF-analysis”

Oral presentation

Nico Carl
(ILL, France)
“Controlling self-assembly with light” 

Oral presentation

Konstantin Pavlov (NRC KI - PNPI)
“Simulations of neutron scattering instruments at a compact source”

 
 12:45 – 13:00

Oral presentation

Takuya Okudaira
(J-PARC Japan Atomic Energy Agency, Japan)
“Polarized pulsed neutrons using a 3He spin filter with an in-site SEOP method”

Oral presentation

Werner Schweika
(ESS, Sweden)
“Chiral spin liquid ground state in a highly frustrated extended kagome system”

Oral presentation

Vyacheslav Molchanov (MSU, Russia)
“Self-assembled soft network of hybrid chains”

 Oral presentation

Jorg Voigt
(JCNS, FZJ GmbH, Germany)
“Compact Spectrometers for Compact Neutron Sources”

 
 13:00 – 13:15

Oral presentation

Valery Nesvizhevsky (ILL, France)
“Fluorinated nanodiamonds as unique neutron reflector”

Oral presentation

Manila Songvilay (University of Edinburgh, SPA, UK)
“Anharmonic magnon excitations in non-collinear and charge-ordered RbFe2+Fe3+F6”

Oral presentation

Ekaterina Iashina (NRC KI – PNPI, Russia)
“Logarithmic fractal structure of the large-scale chromatin organization in the interphase HeLa nuclei“

Invited talk

Thomas Gutberlet (JCNS, Jülich, Germany)
“Making ESS a success - A Landscape of European accelerator based neutron sources”

 
 13:15 – 13:30

Oral presentation

Kirill Zhernenkov
(JCNS, FZJ, MLZ, Germany)

ARIA - The high-intensity polarized neutron reflectometer of JCNS

 

Oral presentation

Ketty Beauvois (CEA, INAC/MEM-MDN, France)
“Emergence of a dimer physics in the Cairo frustrated pentagonal magnet Bi2Fe4O9

Oral presentation

Ruslan Smyslov (NRC KI – PNPI, Russia)
“Nanocomposites based on Kamagataeibacter xylinus cellulose: Neutron studies” 

 
13:30–15:00  Lunch
Exhibition (First floor lobby, center) 
15:00–16:00  Coffee (First floor lobby, right side) 
Exhibition (First floor lobby, center) 
 

Poster Session 2 (First floor lobby, left side)

Soft Condensed Matter
Disordered systems & Liquids
Life Sciences
Cultural Heritage and Archaeometry

   Neutron Instrumentation
Saint-Petersburg Hall
, second floor
 Magnetism and Superconductivity 
Gatchina Hall, first floor
Soft Condensed Matter
Peterhof Hall, first floor

Solid State Chemistry
Pavlovsk Hall, first floor 

Microsymposium “Synchrotron and neutron research and infrastructure”
Tsarskoye Selo Hall, second floor
16:00–16:30

Invited talk

Margarita Russina (HZB, Germany)
“Implementation of polarized neutron spectroscopy on TOF spectrometer NEAT at Helmholtz Zentrum Berlin”

Invited talk

Marisa Medarde Barragan
(PSI, Switzerland)
“Stabilizing magnetic spirals in layered perovskites far beyond room temperature”

Invited talk

Artem Feoktystov (JCNS, MLZ, Germany)
“Magnetic nanoparticles: from self-assembly to drug targeting”

Invited talk

Sergey Istomin (MSU, Russia)
“Tuning the high-temperature thermal expansion properties of perovskite-related Co-containing oxides”

 
 16:30–16:45

Oral presentation

 Alexandre Bertin
(Institute of Solid State Physics, TU Dresden, Germany) 
“Bambus: a new inelastic neutron multiplexed analyzer for Panda at MLZ”

Oral presentation

Igor Zobkalo
(NRC KI – PNPI, Russia)
“Control of magnetic chirality in Nd1-xTbxMn2O5 by external electric field”

Invited talk

Olivier Sandre (University of Bordeaux, France)
“TBA”

 Invited talk

Anatoliy Senyshyn (MLZ, Germany)
“Lithium diffusion pathways in modern solid state Li conductors”

 
 16:45–17:00

Oral presentation

Stephane Rols
(ILL, France)
“PANTHER: the new thermal time of flight spectrometer at the ILL”

Oral presentation

Tim Tejsner
(ILL, France)
“Anomalous lattice dynamics in La(2-x)Sr(x)CuO(4+y): The role of static and mobile dopants”

 
 17:00–17:15

Oral presentation

Bernhard Frick
(ILL, France)
“IN16B - a most versatile high flux neutron backscattering spectrometer”

Oral presentation

Niels Bech Christensen
(TUD, Denmark)
“Magnetic and magnetoelectric phases of LiNiPO4 up to 55T”

Oral presentation

Tom Arnold
(University of Birmingham, UK)
“Adsorption and interactions of polymer stabilised lipid nanodiscs with air-liquid and solid-liquid interfaces”

Oral presentation

Catherine Kennedy
(University of Sydney, Australia)
“Magneto-Structural Relationships in 4d and 5d Oxides”

 
 17:15–17:30

Oral presentation

Jakob Lass (University of Copenhagen, Denmark)
“CAMEA - A novel neutron spectrometer for extreme environment investigations”

Oral presentation

J. Alberto Rodrigues Velamazan
(ILL, France)
“Effect of chemical substitution on the magneto-electric coupling of the (ND4)2[FeCl5(D2O)] hybrid multiferroic”

Oral presentation

Hideki Seto
(CROSS Neutron Science and Technology Center, Japan)
“Dynamical behaviour of hydration water between lipid bilayers”

Oral presentation

Holger Kohlmann (Leipzig University, Germany)
“In situ investigation of hydrogenation reactions by neutron powder diffraction”

 
 17:30–17:45

Oral presentation

Matteo Zanetti (CNR, Italia, ISIS Facility, UK)
“Crystal Analysers for Indirect-Geometry Broadband Neutron Spectrometers: Adding Reality to Idealised Design”

Oral presentation

Navid Qureshi
(ILL, France)
“Proof of the elusive high-temperature incommensurate phase in CuO by spherical neutron polarimetry”

Oral presentation

Wim G. Bouwman
(Faculty of Applied Sciences, Delft University of Technology, Netherlands)
“Rational design of food processing methods with aid of neutron scattering”

Oral presentation

Andrea Piovano (ILL, France)
“Understanding the microscopic origin of oxygen diffusion in ion conductors with complex structure”

 
17:45–18:00 

Oral presentation

Marcus Appel
(ILL, France)
“The BATS option for inverted TOF-Backscattering on IN16B: Design, performance and on going upgrades with variable focusing optics”

Oral presentation

Alexei Belik (National Institute for Materials Science, Japan)
“Unusual Spin Structures in Quadruple and Simple Exotic Perovskites”

Oral presentation

Eleonore Mason (University of Bath, UK)
“Localisation of Membrane Components in Lipid Cubic Phases”

Oral presentation

Felix Fernandez-Alonso
(ISIS, University College London, UK)
“Recent Advances in Molecular Spectroscopy at the ISIS Pulsed Neutron & Muon Source”

 
 18:00–18:15

Oral presentation

 Jeroen Plomp
(Delft University of Technology, Netherlands)
“LARMOR a TOF instrument with many modes”

Oral presentation

Petr Cermak (Charles University, Czech Republic)
“Neutrons as a key method for accessing magnetoelastic effects“

Oral presentation

Loreto Misuraca
(ILL, France)
“Protomembranes at the origin of life”

Oral presentation

Egor Vezhlev
(JCNS & MLZ, Germany)
“Neutron Depth profiling at a focused neutron beam: a method of choice to study Li-ion transport in solid state batteries”

 
 18:15–18:30

Oral presentation

Victor Bodnarchuk (JINR, Russia)
“Background suppression in neutron scattering experiments at the pulsed IBR-2 reactor by set of choppers”

Oral presentation

Claire V. Colin (Institut Neel, CNRS, University Grenoble-Alpes, France)
“Magnetic structure and magnetic excitations in the multiferroic pyroxene SrMnGe2O6

Oral presentation

Kevin Pounot (ILL, France)
“Protein dynamics and diffusion followed during aggregates formation by time-resolved quasi-elastic neutron scattering”

Oral presentation

Palmerina Gonzalez-Izquierdo (ILL, France)
“Magneto-structural correlations, thermal evolution, ionic conductivity and catalytical activity for the pet glycolysis of the (trimim)[FeCl4] halometallate compound”

 
19:00 Social Program

THURSDAY, July 4th

VII European Conference on Neutron Scattering 2019
(Saint-Petersburg Hall, second floor)

09:00–09:45 Plenary lecture: Anne Martel (ILL, France) “SANS and biology: peptides, proteins in solutions and complexes“
09:45–10:30

Plenary lecture: Denis Kozlenko (JINR, Russia) “Neutron scattering under high pressure: towards half-Megabar pressure scale”

10:30–11:30  Coffee (First floor lobby, right side) 
Exhibition (First floor lobby, center) 
 

Neutron Instrumentation
Saint-Petersburg Hall, second floor

Magnetism and Superconductivity 
Gatchina Hall, first floor

Life Sciences
Peterhof Hall, first floor

Planetary Sciences and Extreme Conditions
Kronstadt Hall, first floor

Microsymposium “Synchrotron and neutron research and infrastructure”
Tsarskoye Selo Hall, second floor

Microsymposium “Nuclear Medicine” Pavlovsk Hall, first floor

11:30 – 12:00

Invited talk

Robert Bewley
(ISIS, UK)
“FARO: A new type of neutron spectrometer with Flux And Resolution Optimised”

Invited talk

Evgeny Kravtsov
(IPM, Russia)
“Magnetism of rare-earth/transition metal multilayers”

Invited talk

Andreas Stadler (JCNS (FZJ), Jülich, Germany)
Structure and Dynamics of Intrinsically Disordered and Unfolded Proteins: Insights Gained by Neutron Scattering

Invited talk

Fabienne Duc (LNCMI, France)
Neutron Diffraction in High Magnetic Fields: Application to the heavy fermions systems U(Ru1-xRhx)2Si2

   
 12:00 – 12:15

Invited talk

Gordon J. Kearley
(Uni.Coll. Dublin, Ireland) “Quasi elastic neutron scattering - could
there be another way?

Oral presentation

Dmitrii Lvov (NRC KI – ITEP, NRNU MEPhI, Russia)
“Theory of Multiple Small-Angle Neutron Scattering in Ferromagnets” 

Oral presentation

Martin Schmiele (University of Copenhagen, Denmark)
“Nanostructured lipid carriers for fish oil - A small angle neutron scattering study”

Oral presentation

Alexandre Ivanov (ILL, France)
“High-pressure cells for inelastic neutron scattering studies of proton dynamics in materials”

   
12:15– 12:30

Oral presentation

Damaris Tartarotti Maimone
(PSI, Switzerland)
“Evidence for new mechanism of antiferromagnetic domain selection driven by spin-orbit coupling”

Oral presentation

Robert W. Corkery
(Royal Institute of Technology, Sweden, Australian National University, Australia)
“Photosynthetic membranes in live cells and organelles studied using SANS”

Oral presentation

Birgit I.R. Müller (Institute of Applied Geosciences KIT, Germany)
“Triaxial in situ deformation experiments with pore pressure on a sandstone sample using neutron time-of-flight diffraction at the EPSILON diffractometer”

   
 12:30 – 12:45

Oral presentation

Olaf Holderer (JCNS (FZJ), Germany)
“The new high-resolution neutron spin echo spectrometer J-NSE “PHOENIX” at MLZ”

Oral presentation

Mikael Twengstrum (Royal Institute of Technology, Sweden)
“Zone center physics in magnetic diffuse neutron scattering”

Oral presentation

Marija Dubackic (Lund University, Sweden)
“Small angle neutron scattering study of protein-lipid co-assembly”

Oral presentation

John Loveday (ESS, Sweden)
“High-pressure neutron diffraction: state-of-the-art at the SNS and near future opportunities at the ESS”

   
 12:45 – 13:00

Oral presentation

Peter Falus (ILL, France)
“WASP, the Widest Angle SPin echo spectrometer”

Oral presentation

Yurii Kibalin (LLB, France)
“Rietveld method for polarized neutron powder diffraction”

Oral presentation

Emilie Mahieu (Institute of Structural Biology, France)
“Observing a cellular protein unfolding and degradation machine at work: a time-resolved small-angle neutron scattering study”

Oral presentation

Tatiana I. Ivankina
(JINR, Russia)
“To the problem of granite monuments desintegration: structural, texture, ultrasonic and permeability measurements”

   
 13:00 – 13:15

Oral presentation

Markus Strob
(PSI, Switzerland)
“Mapping Small Angle Scattering with Image Resolution in Dark-Field Contrast Imaging”

Oral presentation

Tobias Neuwirth (MLZ, TUM, Germany)
"Embossing induced internal stress in electrical steel sheets”

Oral presentation

Renata Unnep (Wigner Research Centre for Physics, Hungary)
“Low-pH and desiccating induced reorganizations of thylakoid membranes - as revealed by small-angle neutron scattering”

Oral presentation

Alexey Malakhov (Space Research Institute (IKI), Russia)
“Neutron sounding of Mars from orbit with FREND instrument”

   
 13:15 – 13:30

Oral presentation

Pavel Trtik
(Paul Scherrer Institut, Switzerland)
“Neutron Microtomography”

Oral presentation

Thomas Saerbeck (ILL, France)
“Using polarized neutron reflectometry to study the layer integrity of annealed MgO/CoFeB magnetic tunnel junctions with W diffusion barriers”

Oral presentation

Francois Boue (INRA-UMR, France)
“Monitoring food structure during digestion using small-angle scattering and imaging Techniques”

Oral presentation

Valery Shvetsov (JINR, Russia)
“Determination of the planetary soil composition by means of neutron and gamma Detectors”

   
13:30–15:00  Lunch
13:30–14:30 Exhibition (First floor lobby, center) 

Special session “Education and Training for Neutron Scattering”
Kronstadt Hall, first floor

   
14:30 - 15.00 Exhibition (First floor lobby, center)  Greetings from officials of Saint-Petersburg State University
Beatrice Grenier
(ILL, Grenoble) “Summer schools as effective approach for training in neutron scattering”
15:00–16:00   Coffee (First floor lobby, right side) 

Adél Len
(BNC, Hungary)
“20 Years of Hands-on Training on Neutron Techniques at the Budapest Neutron Centre”

Exhibition (First floor lobby, center) 

Linda Udby
(Niels Bohr Institute, Denmark)
“E-learning neutron scattering”

Poster Session 3 (First floor lobby, left side)

Magnetism, multiferroics, skyrmions, superconductivity

Solid State Chemistry

Planetary Sciences and Extreme Conditions

Functional Materials

Engineering Applications

Thin Films and Interfaces 
Sergey Grigoriev
(NRC KI - PNPI, Russia) “Master program on neutron scattering at Saint-Petersburg State University”

Elena Abrosimova
(JCNS, Germany)
German-Russian Roadmap: educational aspects

Ilia Filipyev
(RosAtom Academy, Russia) “RosAtom Education Policy and its cooperation with ENEN”
   Neutron Instrumentation
Saint-Petersburg Hall , second floor
 Magnetism and Superconductivity 
Gatchina Hall, first floor

Life Sciences
Peterhof Hall, first floor

Fundamental Science Kronstadt Hall, first floor

Microsymposium “Synchrotron and neutron research and infrastructure” Tsarskoye Selo Hall, second floor Microsymposium “Nuclear Medicine” Pavlovsk Hall, first floor
16:00–16:30

Invited talk

Vyacheslav Em (NRC KI, Russia)
“New instruments for materials engineering STRESS and DRAKON at reactor IR-8: performance and first results”

Invited talk

Evgeny Altynbayev (NRC KI - PNPI, Russia)
“Skyrmion lattice in Fe-doped MnGe compounds”

Invited talk

Elizabeth Kelly (NIST, USA)
“Insights into lipid membrane dynamics from neutron scattering”

Invited talk

Anatolii Serebrov (NRC KI - PNPI, Russia) 
“Research program of fundamental interactions at PIK reactor”

   
 16:30–16:45

Oral presentation

Michael Heere (IAM-ESS, KIT, MLZ, TU Munchen, Germany)
“New developments in the fast neutron powder diffraction instrument ErwiN at MLZ”

Oral presentation

Victor Ukleev (LNS PSI, Switzerland)
“Complementary study of magnetic frustration in Co7Zn7Mn6 chiral magnet by muons, neutrons and X-rays”

Oral presentation

Judith Peters (University Grenoble Alpes LiPhy, ILL, France)
“Pressure effects on the protein dynamical transition”

Invited talk

Bastian Märkisch (TUM, Germany)
“TBA”

 

   
 16:45–17:00

Oral presentation

Xavier Fabreges (LLB, France)
“MAGiC: a polarized diffractometer at ESS”

Oral presentation

Marta Crisanti (ILL, France)
“The power of small angle neutron scattering for the study of skyrmionic systems”

Oral presentation

Ralf Biehl
(JCNS  FZJ, Germany)
“Protein Domain Motions as seen by Neutron Spinecho Spectroscopy”

   
 17:00–17:15

Oral presentation

Evgeny Lukin (JINR, Russia)
“DN-6 diffractometer for studies of microsamples at ultrahigh pressures”

Oral presentation

Denis Mettus
(TU Muncen, Germany)
“Kinetic small-angle neutron scattering of skyrmion lattice order in chiral magnets”

Oral presentation

Sebastian Jaksch (JCNS & HMLZ, Germany)
“In-plane dynamics of phospholipid membranes”

Oral presentation

Egor Lychagin (JINR, Russia)
“A powerful UCN source at an external beam of thermal neutrons at the PIK reactor”

   
 17:15–17:30

Oral presentation

Thomas Keller (Max Planck Institute for Solid State Research, Germany)
“Neutron Larmor Diffraction on samples in magnetic field”

Oral presentation

Tobias Weber (ILL, France)
“Polarization analysis of the skyrmion dynamics in MnSi”

Oral presentation

Stephan Longeville (LLB, France)
“Compression of flexible chain due to macromolecular and its biological implications”

Oral presentation

Vladimir Hutanu (RWTH Aachen University, JCNS & MLZ, Germany)
“Measuring T-odd effects in the neutron induced fission of 235U using thermal and hot polarized neutrons on the beamline POLI at MLZ”

   
 17:30–17:45

Oral presentation

Ravil Sadykov (INR RAS, Russia)
“Nonmagneic high pressure piston-cylinder type clamp cells for neutron scattering”

Oral presentation

Jonathan White (PSI, Switzerland)
“Multiple-q noncollinear magnetism in the itinerant hexagonal magnet Y3Co8Sn4

Oral presentation

Marialucia Longo (JCNS, Germany)
“Real-time observation of Lysozyme crystallization kinetics: an in-situ diffraction and small angle neutron investigation”

Oral presentation

Rene Sedmik (TU Wien / Atominstitut, Austria)
“Ramsey Gravity Resonance Spectrosopy with Ultracold Neutrons”

   
17:45–18:00 

Oral presentation

Andrew Sazonov (DMSC ESS, Denmark)
“Visualization and Processing of Single-Crystal Diffraction Data Measured with a Point Detector using Davinci Software”

Oral presentation

Isabelle Mirebeau (LLB, University Paris-Saclay, CEA, France)
“Spin textures induced by quenched disorder in a reentrant spin glass: vortices versus frustrated skyrmions”

Oral presentation

Maria Grazia Ortore (DLES - Università Politecnica delle Marche, Italia)
“Amyloid ОІ-peptides interaction with model membranes: when dynamics matters”

Oral presentation

German Kulin (JINR, Russia)
“On observation of the Goos-Hanchen shift of a neutron beam”

   
 18:00–18:15

Invited talk

Vladimir Lusin
(ANSTO, Australia)
“Neutron Diffraction Stress Analysis Down Under: 10 Year Experience in Industrial and Scientific Applications”

Invited talk

Nicolas Martin (LLB, France)
“Liquid crystalline structures and elasticity in a cubic chiral helimagnet”

Oral presentation

Livia Balacescu (IA, RWTH Aachen, Germany)
“Nanosecond dynamics of biopolymers: a comparative neutron spin echo study on folding intermediates of apo-myoglobin”

Invited talk

Alexander Frank (JINR, Russia)
“Neutron wave in matter - open questions”

   
 18:15–18:30

Oral presentation

Antonio Benedetto (School of Physics, University College Dublin, Ireland)
“High-resolution neutron scattering data reveal the decoupling of proteins and water at the dynamical transition”

   
19:00 Conference Dinner

FRIDAY, July 5th

VII European Conference on Neutron Scattering 2019
(Saint-Petersburg Hall, second floor)

09:00–09:45

Plenary lecture: Valentin Gordeliy (Université Grenoble Alpes, France)
“Structure and mechanisms of membrane proteins and their importance for medicine“

09:45–10:30

Plenary lecture: Ralph Gilles (MLZ – TUM, Germany) “How neutrons support technical developments in the field of gas turbines and batteries”

10:30–11:30  Coffee (First floor lobby, right side) 
Exhibition (First floor lobby, center) 
 

Neutron Instrumentation
Saint-Petersburg Hall, second floor

Cultural Heritage and Archaeometry
Gatchina Hall, first floor

Life Sciences
Peterhof Hall, first floor

Fundamental Science
Pavlovsk Hall, first floor

Microsymposium “Nuclear Medicine”
Tsarskoye Selo Hall, second floor

11:30 – 12:00

Invited talk

Bob Cubitt (ILL, France)
“Neutron Optics And Instrumentation”

Invited talk

Francesco Grazzi (IFAC, Italy)
“Ancient arms and armour production technologies revealed through neutron imaging and neutron diffraction”

Invited talk

Michail Kiselev
(JINR, Russia)
“Neutron scattering application for the characterization of the lipid structure of mammalian stratum corneum and drug delivery systems based on the soybean phospholipids”

Invited talk

Victor Ezhov
(NRC KI - PNPI, Russia)
“Neutron lifetime measuring experiments with UCN magnetic storage”

 
 12:00 – 12:15

Oral presentation

Jakob Voldum Ahlburg
(Aarhus University, Denmark) 
“Fast heating - Sample Environments for High Brightness Sources”

Invited talk

Ekaterina Yatsishina
(NRC KI, Russia)
“Study of the Gilding Technology of the “Idol” from the 10th Century Mound “Chernaya Mogila” (“Black Grave”)”

 

Oral presentation

Matthew Blakeley
(ILL, France)
“Visualizing hydrogen atoms and protons in proteins”

Oral presentation

Vladimir Voronin (NRC KI - PNPI, Russia)
“Crystal-diffraction gain of the Stern-Gerlach effect”

 
12:15– 12:30

Oral presentation

Marek Bartkowiak
(Paul Scherrer Institut, Switzerland )
“Non-magnetic goniometer for dilution refrigerators”

Oral presentation

Sophie Combet
(LLB, Universite Paris-Saclay, Frence)
“Membrane interaction of off-pathway prion oligomers and lipid-induced on-pathway intermediates during prion conversion: a clue for neurotoxicity”

Oral presentation

Valery Nesvizhevsky
(ILL, France)
“A new approach to search for free neutron-antineutron oscillations based on coherent neutron and antineutron reflections”

 
 12:30 – 12:45

Oral presentation

Jonathan Taylor (ESS ERIC, Sweden)
“Scientific software developments at the European Spallation Source”

Oral presentation

Antonella  Scherillo (STFC – ISIS, UK)
“Neutron diffraction for archaeometry: results obtained on ancient Sardianian bronzes using the Italian Neutron Experimental Station INES”

Oral presentation

Nicolas Coquelle
(ILL, France)
“Structural characterization of rsEGFP2 on-state intermediates using neutron diffraction and time-resolved serial femtosecond crystallography experiments reveal its fluorescent state”

Oral presentation

Dmitrii Shapiro (NRC KI - PNPI, Russia)
“Search for new internucleon short-range interaction in neutron scattering”

 
 12:45 – 13:00

Oral presentation

Peter Mueller-Buschbaum
(TUM – MLZ, Germany) “Next generation solar cells studied with GISANS”

Oral presentation

Anna Fedrigo
(ISIS, STFC, UK)
“Imaging investigation of Chinese bimetallic sword fragment from 2nd-1st century BCE”

Oral presentation

Dmitry Lebedev (NRC KI - PNPI, Russia)
“Insights into genetic information storage, repair and translation provided by neutron scattering, synchrotron radiation and molecular dynamics”

Oral presentation

Maxim Zhakharov (JINR, Russia)
“Interaction of ultracold neutrons with a neutron interference filter oscillating in space”

 
 13:00 – 13:15

Oral presentation

Livia Balacescu (JCNS (FZJ), Germany)
“Characterization of Soft-Matter and Biological Systems by Simultaneous Small-Angle Neutron Scattering and in situ Light Scattering and Absorption Complementary Techniques (DLS, UV-Vis, FTIR) at the SANS Diffractometer KWS-2 of JCNS”

Oral presentation

Laura Arcidiacono (Universita degli studi di Roma Tor Vergata, Italia)
“Neutron tomography reveals lead cores in Late Bronze Age palstaves at ISIS Pulsed Neutron and Muon Source”

Oral presentation

Lindsay McGregor (ILL, France)
“Identifying the correct protonation states of reactive intermediates in urate oxidase catalysis”

Oral presentation

Stephan Sponar (Atominstitut, TU-Wien, Austria)
“Weak Measurements and Which-Way Measurements studied in Neutron Optics”

 
 13:15 – 13:30

Oral presentation

Andre Heinemann (GEMS&MLZ, Germany)
“New Features and upgrades of the Small-Angle Neutron Scattering Instrument SANS-1 at MLZ”

Oral presentation

Laszlo Rosta (BNC, Hungary)
“Neutron methods for Heritage Science”

Oral presentation

Jorg Pieper (University of Tartu, Estonia)
“Neutron Scattering Experiments of Photoactive Proteins under Illumination”

Oral presentation

Sergey Kozhevnikov (JINR, Russia)
“On ray and wave optics description in neutron planar waveguides”

 
13:30–14:00  Closing Ceremony, Saint-Petersburg Hall, second floor